زیبایی ‌های ایران در یک دقیقه! - شبکه‌ما

در این ویدئوی یک دقیقه ای  به نمایش تصاویر کوتاهی از زیبایی های ایران که ماحصل سیر و سیاحت به نه استان مختلف ایران و بیش...

زیبایی ‌های ایران در یک دقیقه!

توضیحات:

در این ویدئوی یک دقیقه ای  به نمایش تصاویر کوتاهی از زیبایی های ایران که ماحصل سیر و سیاحت به نه استان مختلف ایران و بیش از صد شهر مختلف می باشد ، پرداخته می شود.

زیبایی ‌های ایران

شما را به دیدن این ویدئوی جذاب که به صورت برش تصاویری کوتاه از فیلم های زیادی برداشته شده است ، دعوت می کنم.

کشور زیبای ما ایران دارای جاذبه‌ها و زیبایی‌های فراوانی است. زیبایی ‌های ایران از مناطق کویری و نیمه کویری تا دشت‌ها و جلگه‌های حاصل خیز را شامل می‌شود.

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصربه‌فردترین کشورها است.

بیش از نیمی از ایران کویری و نیمه کویری است. نزدیک به یک‌سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران دربرگیرنده جلگه‌ی  جنوب دریای خزر و جلگه‌ی خوزستان  از جلگه‌های حاصلخیز تشکیل شده‌است. بلندترین قله ایران دماوند (۵۶۷۱ متر) می‌باشد. از دید جغرافیایی؛ باختری‌ترین شهر ایران کلیسا کندی، خاوری‌ترین شهر جالق، شمالی‌ترین شهر پارس‌آباد و جنوبی‌ترین شهر چابهار است.

اما خوشبختانه با همه این تفاسیر از تنوع گیاهی و زیستی بسیار عالی برخوردار است. بطوریکه با دارا بودن اکثر گونه های گیاهی و جانوری موجود در جهان به عنوان یکی از غنی ترین کشورها از نظر تنوع آب و هوایی شناخته می شود.

جغرافیای طبیعی ایران دارای رودهایی است که اکثراً کم آب بوده و به‌جز رود کارون که در استان خوزستان قرار دارد، بقیه رودها قابلیت کشتی رانی ندارند. این رودها ‌به چهار حوضه عمده دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه و آبریزهای داخلی جریان دارند.

 

زیبایی ‌های ایران تنها منحصر به جغرافیای طبیعی آن نیست و مکان های دیدنی که از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارند و مرتبط با تمدن بشری هستند. این مکان های دیدنی در شهر های مختلف ایران قرار دارند و سالانه عده ای از گردشگران خارجی و داخلی از آنها بازدید به عمل می آورند .

برای آگاهی بیشتر و کاملتر به دانشنامه ویکی پدایای فارسی  یا ایرانیکا مراجعه نمایید.