آسیب شناسی محسن تنابنده درباره ادبیات مسعود فراستی - شبکه‌ما

صحبتهای محسن تنابنده درباره مسعود فراستی محسن تنابنده با حضور دربرنامه اینترنتی 35 روبروی  فریدون جیرانی نشست.

آسیب شناسی محسن تنابنده درباره ادبیات مسعود فراستی

دسته بندی ها:
توضیحات:

صحبتهای محسن تنابنده درباره مسعود فراستی

محسن تنابنده با حضور دربرنامه اینترنتی 35 روبروی  فریدون جیرانی نشست.

در بخشی از این مصاحبه، محسن تنابنده به  تحلیل رقتار خشونت آمیز جامعه می پردازد و منشا این خشونت و عصبیت جاری در جامعه را از مناظره انتخاباتی محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی  در سال 88  برمی شمرد.

او  حتی  در همین تحلیل خود،  نقدهای مسعود فراستی را هم متاثر از این فضا قلمداد کرده و با عنوان آنکه بیشتر نظرات این منتقد را درست می داند، اما به چگونگی بیان و لحن او انتقاد می کند. 

در همین رابطه ویدیوهای زیر را ببینید: (به زودی ویدیوها آپلود می شود)

1-  بهروز افخمی و محسن تنابنده در مواجهه با گل فروشی در خیابان  و توصیه اش به مسعود فراستی : 

2- جدل مسعود فراستی و محسن تنابنده در میز نقد هفت دقیقه تا پاییز

3- مسعود فراستی در مصاحبه با تی وی پلاس  بدترین بازیگر را محسن تنابنده می داند.

4-فراستی در مصاحبه با خوشاشیراز به تنابنده تخفیف داده و افشین هاشمی را بدترین بازیگر معرفی کرد

 

بازتاب های در این رابطه : 

یادداشتی در واکنش به رفتار ضد و نقیض مخسن تنابنده با صحبتهایی که در مصاحبه گفتُ اشاره دارد.

دوشنبه، ۱ آذر ۱۳۹۵ 

علی مصلح حیدرزادهعلی مصلح حیدرزاده

محسن تنابنده، از منادی اخلاق تا پاسخ‌گوی خشمگین

ادب مرد به ز شهرت اوست!

ادب مرد به ز شهرت اوست!

محسن تنابنده، گفت‌وگو با فریدون جیرانی، هفته گذشته: «من فکر می‌کنم نتیجه گفت‌وگوی دو نامزد ریاست جمهوری در دوره قبلی و حمله‌هایی که روی آنتن به هم کردند باعث شد آرام آرام آن نوع اخلاق در سطح جامعه رواج داده شود. سینما با سینماگر، اهالی سینما با هم، در جامعه با هم، شما کامنت‌ها را می‌خوانی و می‌بینی که وحشتناک به هم حمله می‌کنند... مردم دیدند در بلندمرتبه‌ترین شخصیت‌ها، این اتفاق به نازل‌ترین شکل می‌افتد، من می‌توانم مثال‌های بسیاری بزنم، نه این‌که قبل از این نبوده است اما این‌قدر عمومی نبوده. وقتی در آن سطح اتفاق افتاد بقیه هم این کار را کردند.»

محسن تنابنده، دیروز، بخشی‌هایی از پاسخ به اتهام تورج اصلانی: «در پیجتون فرمودید بنده طرح پایتخت را از شما دزدیدم. كدوم دزدی حاضر میشه اسم صاحب ایده رو در مصاحبه بیاره اون هم در شرایطی كه اثر فوق فرسنگها با مزخرفی كه شما به عنوان ایده فقط لسانی گفته بودید فاصله داره و بنده فقط از سر لطف اسم شما رو آوردم... شاید منظورتان از دزدی پول  یامفتیست كه بنده به التماس شما از تهیه كننده گرفتم و تقدیم كردم، آن هم بابت طرحی كه خودم نوشتم. كه اگر این مدنظرتان است یقینأ من دزدم، چون در آن روزگار ایده نهایت یك ملیون تومان بود و من شش و نیم ملیون از تهیه كننده برایتان گرفتم كه البته سند و مدركش مهیاست... هرگز سعی نكن محملات و بخارات ذهنتو بزنی تو پاتیل سیاست و با آوردن اسامی درشت سیاسی اونا رو قابل تأمل و تعمق كنی والا مردم سیاست زدند یا حداقل بروز شو و از ترامپ حرف بزن.»

واقعا نیاز چندانی به توضیح نیست. سطح ادبیات ستاره سینما و تلویزیون کشور حیرت‌انگیز است. وقتی محسن تنابنده مقابل جیرانی و دوربین برنامه‌اش نشسته، منتقد روحیه پرخاشگری و حمله به یکدیگر بین سینماگران و در جامعه است؛ در مقام یک مصلح اجتماعی و منادی اخلاق می‌گوید بعد از مناظره مشهور سال 88 چنین شد و چنان، و از مردم و سینماگران و دو نامزد ریاست جمهوری انتقاد می‌کند. اما چند روز بعد در پاسخ به یک همکار، چنین متن دور از ادبی می‌نویسد. اینجا محکمه نیست و کسی نمی‌خواهد قضاوت کند حق با تورج اصلانی‌ست که تنابنده را متهم به دزدی ایده سریال «پایتخت» کرده یا تنابنده درست می‌گوید. اصلا ممکن است در این مورد، حق کاملا با تنابنده باشد. بحث بر سر تفاوت حرف و عمل است. این روحیه که وقتی از دیگران حرف می‌زنیم، منتقد رفتار پرخاشگرانه‌شان هستیم و وقتی خودمان وارد گود می‌شویم، چنین رسم ادب و متانت را فراموش می‌کنیم، فاجعه است. این فقط یک نمونه عینی‌ست. وقتی بازیگر یکی از محبوب‌ترین سریال‌های این سال‌ها که میلیون‌ها بیننده دارد، چنین حرف می‌زند و می‌نویسد، چه توقعی از مردم می‌رود؟ شاید خود محسن تنابنده هم قربانی آن مناظره کذایی شده است. واقعا ادب مرد نه فقط به ز دولت او، که به ز شهرت اوست!

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&


  • یاشار اتابکیان
    یاشار اتابکیان |

    عشق فقط فراستی