تبلیغات

فضای مجازی و روایتی احساسی از قتل' آتنا '

حادثه قتل آتنا در چند روز گذشته در قریب به اتفاق رسانه ها ی کشور و فضای مجازی کاملا سمت وسوی تراژیک به خود گرفته و هر روز داستانسرایی هایی جدیدی پیرامون این اتفاق صورت می گیرد، گویا عده ای قصد دارند بسان فیلم های فارسی و هندی تنها اشک مخاطب را درآورند و از ریشه یابی و جنبه های فرهنگی و جامعه شناسانه موضوع هنوز چندان خبری نیست .
قلم های مجازی روایت هایی راست و دروغ بسیاری پیرامون حادثه 'آتنا ' نشر و در حال انتشار دارند، قهرمانان این داستان احساسی هر روز بر گستره فضای مجازی بیشتر می شوند؛ پدر، مادر ، عمه ، همسایه مرحومه آتنا و حتی همسایه های قاتل نیز توسط دست های مجازی وارد ماجرا شده اند تا این رمان احساسی همچنان کش یابد ، روایت هایی که با شاخ و برگ دادن بسیار به موضوع در حال انحراف از واقعیت بوده و بیشتر به جای عبرت آموزی در حال تبدیل شدن به ابزاری با تاثیرات منفی بر جامعه هستند.
تداوم روایت های تراژیک از آتنا در فضای مجازی و برخی رسانه ها توسط افرادی که فرسنگ ها دور از منطقه پشت مانیتور رایانه و گوشی های تلفن نشسته و بر اساس خیال و تصویر سازی خود از آتنا قصه سازی می کنند دردی از بیماری های فرهنگی جامعه ما درمان نمی کند ، تداوم این حرکت از سوی گردانندگان رسانه و فضای مجازی از این پس علاوه بر دور شدن از مسئولیت اطلاع رسانی در حال تبدیل شدن به عامل تزریق حس عدم امنیت، افسردگی و حزن و اندوه به جامعه می باشد.
روایتی که هم اکنون از منطقه پارس آباد مغان در فضای مجازی تصویر می شود ورای واقعیت موجود می باشد. شهروندان منطقه معتقدند که سبقه فرهنگی و اجتماعی مغان فراتر از تصاویری است که هم اکنون از این منطقه تصویر شده و به افکار عمومی ارایه می شود. بزرگنمایی و منفی گری افراطی به بهانه قتل آتنا بی شک نتیجه ای منفی در جامعه بدنبال خواهد داشت .
مسئله مهم در باره موضوع قتل آتنا درس هایی است که جامعه ما می بایست از این حادثه بیاموزد ، حادثه می بایست به همان وزن خود نه کم و نه زیاد مورد تجریه و تحیل قرار گیرد ، عوامل بروز این آسیب که نه مختص این منطقه که ابعادی به وسعت کشور دارد باید ریشه یابی ، تجزیه و تحلیل علمی شده و از آن برای حال و آینده درس لازم گرفته شود .
میدانداری این حادثه در شبکه اطلاع رسانی کشور می بایست از دست بازیگران احساسی بدر آمده و در اختیار فرهیختگان ، کنکاشگران و عالمان قرار گیرد و مباحث ریشه دار علمی جایگزین داستان و مرثیه سرایی گردد.
غروب جانکاه آتنای مغان در این مدت به اندازه کافی قلب و روح هر ایرانی غیرتمند را به درد آورده ، اما اندوه و غم در این باره کافی است و اکنون وقت تفسیر ، تحلیل و ارایه راهکارهای علمی و عملی برای پیشگیری از وقوع اتفاق های مشابهی است که ممکن است هر لحظه در گوشه دیگری از این کشور بوقوع بپیوندد.
نگاه مجازی به آسیب های اجتماعی کافی است ، جامعه ایرانی هم اکنون نیازمند نگاهی ژرف به موضوع های اجتماعی و فرهنگی است. حوادث اجتماعی همانند بیماری هایی هستند که درمان خاص خود را دارند ، درمان هایی که می بایست توسط متخصصان آن تجویز شود.
نگاه مجازی به پدیده های اجتماعی بیماری ها و آسیب های اجتماعی را درمان نمی کند، درمورد آسیب های اجتماعی واقع بین باشیم ، آن را نه مورد بی توجهی قرار دهیم و نه بیش از اندازه بزرگش کنیم . تنها نگاهی علمی و فرهنگی رافع آسیب های اجتماعی و فرهنگی است.
سیفعلی موسی زاده * خبرنگار ایرنا در استان اردبیل
6016

انتهای پیام /*

Let's block ads! (Why?)

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جم آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق support@shabakema.com گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار