نقد فیلم متولد 65 با مسعود فراستی و مجید توکلی (فیلمساز) در برنامه هفت / کامل - شبکه‌ما

                           میز نقد فیلم متولد 65  در برنامه سینمایی هفت با حضور : مسعود...

نقد فیلم متولد 65 با مسعود فراستی و مجید توکلی (فیلمساز) در برنامه هفت / کامل

توضیحات:

                           میز نقد فیلم متولد 65  در برنامه سینمایی هفت

با حضور : مسعود فراستی - بهروز افخمی  (مجری) - مجید توکلی (کارگردان)

تاریخ : 1395/10/02   دوم دی ماه هزار و سیصد و نود و پنج     

***یادداشت کوتاه ادمین سایت (سید محسن باقری) برای مجید توکلی (کارگردان) : نقد با یک فیلمساز نقدپذیر، یا شاید ادای آن ؟ ***

 واقعا تشخیص نقدپذیر بودن یا نبودن یک فیلم اولی دشوار است و معمولا پیش بینی ها  اشتباه از آب در می آید. همانطوری که تشخیص نقد پذیر بودن فیلمسازان بی تجربه دیروز و به اصطلاح با تجربه های  امروز اشتباه از آب در آمد. نمونه آن  : علیرضا امینی (هفت دقیقه تا پاییز) و بهروز شعیبی  (دهلیز) . مجید خان توکلی عزیز( فیلمساز محترم) ما  امیدواریم -  این روحیه باید ادامه دار باشه. این روحیه را باید همیشه و هر مکان باید با تو باشد.  از اینکه بهاستقبال نقد یک منتقد بی رحم می روی و ایرادات فیلم را می پذیری عنی برنده ای - برنده این شب و این میز نقد. امید است که همیشه برنده بودن را برگزینی.

 پیشرفت و ترقی در نقد است. (چه نقد درست و چه نادرست) باید با این روحیه به استقبالش رفت. این چند خط و این ویدیو سندی برای ماندگاری در تاریخ و  رجوع در آینده است و یادآوری برای شما. یا حق 

نقد فیلم

 

معرفی فیلم متولد 65 : 

کارگردان: مجید توکلی نویسنده: جمیله دارالشفایی  تهیه کننده : محمد مهدی عسگر پور

بازیگران: هنگامه حمیدزاده ، پدرام شریفی ، مریم سعادت ، احسان امانی ، کامران ملکی ، مهتاب ثروتی ، آنا نعمتی ، لادن نازی ، مجید رضایی ، علیرضا استادی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش متن میز نقد فیلم  متولد 65 در برنامه هفت :  

 فراستی: یک زمان آدم میتونه  ادا و اطوار دربیاره و در میاره و یه موقع هم هست که نمیتونه . این دومی امتیاز نیست.اگر مستقل  از فروش و استقبال اثر را ببینیم،باید بررسی کرد که  یک  فیلم اولی  باید برای فیلمش چه کار میکرده و در نهایت چه کار کرده. ___  اول، فیلمنامه است. فیلمساز ما باید بدونه که فیلمنامه اساسی و اصله و باید روی آن کار جدی صورت میداده اما فیلم تنها یک پلات مرکزی دارد و مابقی و حواشی اش اصلا در نیامده. پلات اصلی، خودش بد نیست ولی مشکل پروبال ندادن به این پلات است. یعنی در حد و اندازه یک ایده می ماند. در اجرا این باید ساخته میشد و حواشی آن پروارتر از کار در می آمد. اجزایش مشخص و هر کدام در زمان مناسب به کار می رفت و هر آن جدی تر میشد. اینجوری باعث تعجب ما مخاطبان فیلم میشد.  فیلمنامه اما این سیر را طی نمی کند و از یک بازی ساده به یک بازی پیچیده تبدیل نمی شود و ما را در تعلیق فرو نمی برد. این که این دو جوان با بازی خوب "پدرام شریفی" که فیلم را نگه داشته وارد یک بازی می شوند کافی نیست. دقیقا از جایی که تازه بازی جدی می شود فیلمنامه درها را به روی آنها می بندد و مانع تعلیق جدی تر میشود. مقدمه خوب است اما در ادامه به تضاد نمی رسد و این بیشتر از چند دقیقه قصه به ما نمی دهد.

 توکلی: خیلی ها با شنیدن رفتن من به هفت اصرار داشتند که مانع شوند. اما من فکر می کنم این ماجرا، ماجرای درستی است و ما باید یاد بگیریم باهم حرف بزنیم و من با همه سختی هایی که برای ساخت فیلم داشتم نباید در مقابل مخاطب و منتقدین با ابراز سختی ها از زیر بار نقد فرار کنم. من می توانم از این جلسه حرف هایی یاد بگیرم. هم من و هم نویسنده محترم معتقد هستیم که این قصه بکر، جای تامل و پرداخت بیشتر داشت. شرایطی که ارتباطی با این میز ندارد، این است که گاهی فرصت فیلمسازی برای یک فیلم اولی پیش می آید و اگر به آن بها ندهی، از دست می رود. اما برخی نیز درباره کشش فیلم مشورت هایی می دادند. مثل رامبد جوان که بسیار از او مشورت گرفتم معتقد بود باید یک قتل صورت گیرد! اما من فکر می کنم درگیری هایی که بین دختر و پسر شکل می گیرد این کشش را ایجاد می کند. توقعاتی که دختر داشت اما پسر دروغ گفت.

 فراستی:‌ درگیری تنها درباره سال تولد است. باید بیشتر می بود و وارد دعوا می شدیم و عمیق تر می شد. فیلمنامه به شدت محافظه کار است و حاضر نیست از یک بازی به درام برسد. جوهر پلات این گنجایش را داشت اما تبدیل نشد.

 توکلی: من اگر بار دیگر این فیلم را بسازم دیگر این سکانس بیرون رفتن دو کاراکتر دختر و پسر از خانه را نمی سازم. این ارتباطی به فیلمنامه ندارد و تصمیمی بود که ما در تیم تولید گرفتیم که اشتباه بود.

 فراستی: درست است که فیلم تنها روی دو پلات استوار است، اما همین دو خط انقدر جذاب است که برخی از مخاطبان را پای فیلم بنشناند. اما کارگردان کاری برای نگه داشتن مخاطب پای فیلم نکرده است. اساسا کارگردانی فیلم تلویزیونی است. تمام پی او وی های فیلم غلط است. یعنی ابدا یک پی او وی درست در فیلم نیست و مشخص نیست از نگاه چه کسی نگاه می کنیم. همین طور دکوپاژ، جای دوربین و نوع لنز. بازی گرفتن کارگردان از پدرام شریفی و صاحب خانه خوب است اما باقی بازی ها خیلی کلیشه است. بازی های با آینه هیچ کاری در فیلم نمی کند و در میزانسن کاملا بی معنی است. جای دوربین در آپارتمان، طراحی صحنه، کات ها، پی او وی ها و لنزها نشان از کارگردانی ضعیف کار دارد. به نظرم تمرین و یک پشت فیلم کوتاه کم داری. هم جزییات کم است و هم غلط تکنیکالی بسیاری داری.

 افخمی: لفظی بکار بردی که در شان منتقد نیست. گفتی کارگردانی فیلم تلویزیونی است. این فیلم تحت هیچ شرایطی ممکن نبود که سینمایی بشود. در این صورت کمی بی انصافی است که بگوییم کارگردانی تلویزیونی ست وقتی قصه و موضوع اساسا امکان سینمایی شدن نداشته باشد. 

 توکلی: من اگر عقب برگردم «متولد 65» را برای ساخت فیلم اولم انتخاب نمی کنم. تجربه و کارکردن در تک لوکیشن برای یک فیلم اول خیلی کار دشواری است و این در سینمای ما عرف نیست. کارکردن 40 روزه در یک لوکیشن برای کسی که تجربه اولش است و نگه داشتن گروه و دکوپاژ کار بسیار دشواری است. پشت فیلم کوتاه هرچقدر هم قوی باشد اما این سختی را جبران نمی کند. بسیاری از ضعف ها در فیلم های با لوکیشن های زیاد مخفی می شود و دیده نمی شود. اما در فیلم من کارگردانی را سخت می کرد و این تجربه را برای من داشت.

 توکلی: اگر به عقب برگردیم قطعا «متولد 65» را به عنوان فیلم اولم انتخاب نمی کردم و به سراغ فیلمنامه ای با لوکیشن های متعدد می رفتم تا اینقدر مجبور نباشم به دنبال زوایا و نگاه های غیرتکراری در یک لوکیشن باشم. اما تنها چیزی که در «متولد 65» بر روی آن ادعا دارم، روی حال و هوای فیلم است. روی حس کاراکترهای فیلم ادعا دارم و خودم در آن راضی ترینم.

فراستی: نهایتا به نظرم فیلم قبل از بدی  نیست.بازیگر مرد (پدرام شریفی) اگر روی صدایش کار بازیگر خوبی میشه. این فیلم  از بسیاری از فیلمها از جمله " خشکسالی و دروغ"  بهتره.  اما چرا پایان فیلم با لانگ شات است؟ این نما خیلی بد است. 

 

بازتاب  های این نقد فیلم

تنها بازتاب این میز نقد را سایت تابناک با عنوان "بازگشت فراستی پس از دو هفته غیبت با وجود توهین جنسی به منتقدان" نوشت که آن هم تنها در همین تک جمله در عنوان  قید شده و در دامه  گزارش متن صحبتهای مطرح شده در برنامه هفت را زحمت کشیده و کپی کردند. واقعا خسته نباشند...