هنگ درام ساده ولی زیبا - شبکه‌ما

[معرفی ساز هنگ درام – Hang Drum]   هنگ درام یک ساز بسیار متفاوت و خوش نوا هنگ درام سازیست مانند ناقوس و زنگ که از طریق لرزش و ارتعاش...

هنگ درام ساده ولی زیبا

توضیحات:

معرفی ساز هنگ درام – Hang Drum

 

هنگ درام یک ساز بسیار متفاوت و خوش نوا

هنگ درام سازیست مانند ناقوس و زنگ که از طریق لرزش و ارتعاش بدنه ساز صدا تولید میشود که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ توسط Felix Rohner and Sabina Schärer در شهر برن در سوئیس ساخته شده و نام کمپانی سازنده آن PANArt Hangbau AG میباشد.

 این ساز از دو نیم پوسته فولادی تشکیل شده که به یکدیگر متصل شده اند.

ساز هنگ از همان قوانین پایه فیزیک که برای ساز Steelpan استفاده شده بهره میگیرد ولی به گونه ای تغییر یافته که به مانند یک نوسان کننده Helmholtz عمل کند. ساخت ساز هنگ نتیجه چندین سال تحقیق بر روی ساز steelpan و دیگر سازها بود.
سازنده این ساز به بهبود شکل و جنس مورد استفاده برای ساخت هنگ ادامه داده و تا کنون چندین نوع از این ساز بوجود آورده است.

German Word - Hang
اسم ساز هنگ از کلمه آلمانی به معنی دست ( hang ) برگرفته شد

 

Hang-drum overtune
به دلیل نواخته شدن با انگشتان، صدای هنگ درام غنی از overtone بوده که صدایی نرمتر و گرمتر از صدای زدن چکش روی ساز steelpan داراست

سطح بالایی هنگ درام  Ding نام دارد و پایینترین نت ساز هنگ درام را با رسوناس صدا در داخل هنگ، به صدا در می آورد. بسته به شیوه ضربه به آن به مانند ساز چنگ، زنگ و یا ساز stealpan (کوک شده)، صدا میدهد. نتها بر روی وجه های مختلف این ساز قرار گرفته اند و بر اساس ترتیب نتها از نت بم تا نت زیر چیده شده است. بنابر این با جهت مناسب قرارگیری این ساز نوازنده میتواند نتهای گام را به صورت بالا یا پایین رونده و با دو دست و ضربه به محلهای تولید صدا، بنوازد.


آشنایی با ساز هنگ درام

 

اولین نسل هنگ درام (Hanghang) که در سال ۲۰۰۵ عرضه شد، دارای Ding با نت پایه بین می بمل(Eb) و سی بمل(Bb) اکتاو سوم بود که با افزایش تجربه، سازندگان هنگ درام توانستند Ding را به نتهای پایینتری برسانند.

تقریبا تمامی هنگهای نسل دوم دارای Ding با نت “ر” اکتاو سوم بودند.
در زیر قسمت Ding و در قسمت پایینی ساز فرورفتگی دایره شکلی برای رسونانس صدای ساز وجود دارد که نام آن Gu میباشد.

یکی دیگر از انواع هنگ Integral Hang نام دارد که نسبت به انواع پیشین دارای تغییراتی در ظاهر و کیفت صدا دهندگی داشته که تنها یک نوع از آن با نت “ر” اکتاو سوم (D3) ساخته شده.

در چهار سال اول کمپانی PANArt مدل هنگ درام با ۸ نت قابل اجرا تولید کرد که به آنها High Voice میگویند و در سال ۲۰۰۵ مدل هنگهایی با فقط ۷ نت ساخته شد که Low Voice نام دارند.

مجله اینترنتی کوئن