ورزش اسکی - آلپاین : Highlights | Vlhova steals the show in Aspen Slalom | FIS Alpine ... - شبکه‌ما

ورزش اسکی - آلپاین  : Highlights | Vlhova steals the show in Aspen Slalom | FIS Alpine ...

ورزش اسکی - آلپاین : Highlights | Vlhova steals the show in Aspen Slalom | FIS Alpine ...

دسته بندی ها:
توضیحات:

ورزش اسکی - آلپاین  : Highlights | Vlhova steals the show in Aspen Slalom | FIS Alpine ...
 

ورزش اسکی - آلپاین  : Men's VI | Super Combined 1st run | 2017 World Para Alpine Skiing ...
 

skhy_0.jpg

اسکی آلپاین نام ورزش و تفریحی است که در آن با اسکی روی تپه‌ها و شیب‌های برف‌دار سر می‌خورند. در اسکی آلپاین، بر خلاف اسکی  شمالی پاشنه پای اسکی‌باز روی اسکی ثابت است.

اسکی  آلپاین در بسیاری از کشورها که دارای مناطق کوهستانی و برف‌گیر هستند رواج دارد. در سال‌های اخیر در برخی کشورها پیست‌های اسکی مصنوعی درست کرده‌اند.

رشته‌های ورزشی مربوط به اسکی آلپاین عبارتند از:

مارپیچ کوچک
مارپیچ بزرگ
اسکی  سرعت
سوپر جی
اسکی ترکیبی

اسکی  مارپیچ کوچک یا اسلالوم (Slalom) یکی از رشته‌های ورزشی اسکی آلپاین است. این رشته کوتاه‌ترین مسیر را نسبت به دیگر رشته‌های آلپی مانند مارپیچ بزرگ و سوپر جی و اسکی سرعت دارد. دروازه‌های آن تنگ‌تر و پیچ‌های آن بسته‌تر از دیگر رشته‌هااست. هر شرکت‌کننده دو مسیر مختلف را در یک روز می‌پیماید و کسی که مجموع زمانش کم‌تر از دیگران باشد برنده می‌شود. فاصله بین دروازه‌ها بر حسب redus اسکی همان شعاع پیچ اسکی تعیین می‌شوند در مارپیچ کوچک فاصله دروازه‌ها حدود ۱۵ تا ۱۸ متر است. طراحی مدل دروازها بدست مربی وبر اساس شیب پیست می‌باشد. عکس العمل در مارپیچ کوچک سریع تر بوده و حالت بلند بالاتنه صاف بوده وعکس العمل بیشتری دارند.

اسکی مارپیچ بزرگ یا اسلالوم ژه‌آن (به فرانسوی: Slalom géant) یکی از رشته‌های ورزشی اسکی آلپاین است.

اسکی مارپیچ بزرگ نوعی اسکی است که چوب‌اسکی (برف‌سُره) آن به طول ۱۸۶ سانتی‌متر برای آقایان و ۱۷۶ سانتی‌متر برای خانم‌ها است که در مسابقات مارپیچ بزرگ از آن استفاده می‌شود.

طول مسیر این رشته از مارپیچ کوچک بیشتر است و دروازه‌های آن نیز پهن‌تر و پیچ‌های آن بازتر است. در هر مسابقه هر اسکی‌باز دو مسیر مختلف را می‌پیماید و کسی که مجموع زمانش کم‌تر از دیگران باشد برنده است. فاصله بین دروازه‌ها بر حسب redus مانند پیچ‌های اسلالوم SL انجام می‌شوند که نزدیک به ۳۵ متر می‌باشد. در مارپیچ بزرگ GS کل بدن درگیر بوده و تقریباً حالت بشین‌پاشو دارد.

اسکی  سرعت یا شوس  (به انگلیسی: Downhill) یکی از رشته‌های ورزش اسکی آلپاین است. این اسکی با روش آزاد و با سرعت زیاد در یک مسیر مستقیم و بدون پیچ و کنترل انجام می‌شود در این رشته اسکی‌بازان مسیری طولانی‌تر از دیگر رشته‌های اسکی آلپی را طی می‌کنند و پیچ‌های مسیر کم‌تر و بازتر از دیگر رشته‌ها است. سرعت شرکت‌کنندگان گاه به ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

در مسابقه‌های جهانی و المپیک‌های زمستانی شرکت‌کنندگان مسیر یکسانی را اسکی می‌کنند و اسکی‌بازی که مسیر را در کوتاه‌ترین زمان طی کند برنده است.

اسکی  مارپیچ سرعت، اسلالوم سوپر ژه‌آن (به فرانسوی: Slalom Super Géant) یا بطور کوتاه سوپرجی، یکی از رشته‌های ورزش اسکی  است که مسابقه‌های آن از سال ۱۹۸۲ در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

این رشته از نظر فنی و سرعت بین دو رشته مارپیچ بزرگ و اسکی سرعت قرار دارد.

اسکی  سوپر ترکیبی یکی از رشته‌های اسکی آلپاین است. در این رشته اسکی‌باز ابتدا یک مسیر اسکی سرعت و سپس یک مسیر مارپیچ کوچک را می‌پیماید و هر کس که مجموع زمانش کم تر باشد برنده است.