ورزش تکواندو : Taekwon-Do World championships 2017: SNEAK PEAK - Power ... - شبکه‌ما

ورزش تکواندو : Taekwon-Do World championships 2017: SNEAK PEAK - Power ...

ورزش تکواندو : Taekwon-Do World championships 2017: SNEAK PEAK - Power ...

دسته بندی ها:
توضیحات:

ورزش تکواندو : Taekwon-Do World championships 2017: SNEAK PEAK - Power ...
 

تکواندو

کیمیا علیزاده

تکواندو (زبان کره‌ای: خط هانگول: 태권도 خط هانجا :跆拳道) یک هنر رزمی کره‌ای و یکی از ورزش‌های المپیکی است. تکواندو ورزش ملی کره جنوبی و دارای بیشترین تعداد ورزشکار در میان ورزش‌های رزمی در سراسر دنیا است. این رشته مورد انتقاد خیلی از اساتید رزمی بزرگ جهان به دلیل قوانین بسیار زیاد که از آسیب رساندن به حریف جلوگیری می‌شود و محدودیت بسیار زیادی در اجرای ضربات وجود دارد قرار گرفته‌است.از لحاظ بدنسازی هم زیاد ارتباطی با بدنسازی رشته‌های رزمی ندارد.

تکواندو یک رشته رزمی مدرن محسوب می‌شود که پس از جنگ جهانی دوم با کوشش استادان هنرهای رزمی کره جنوبی و با تلفیق رشته اوکیناوایی کاراته به ویژه سبک شوتوکان و هنرهای رزمی سنتی کره‌ای همچون تکیون و سوباک پایه‌گذاری شد. استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر و در اکثر اوقات با حداقل قدرت و سرعت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تأکید دارد، آن را از تمام سبک‌های رزمی موجود در دنیا متمایز می‌کند. البته در این هنر رزمی از عضوهای دیگر مانند دست و … نیز استفاده می‌شود. رده‌بندی کمربندهای تکواندو (سفید). (زرد). (سبز). (آبی). (قرمز). (مشکی).

تکواندو

معنی این کلمه تکواندو

ت به معنی تخریب کردن و شکست با پا

کوان به معنی شکست و تخریب کردن با دست

دو به معنی راه روش

تکواندو یعنی راه و روش شکست اجسام با دست و پا تکواندو دارای هیچ سبکی نیست اما دارای ۴ بخش با نام های کیورگی: مبارزه، پومسه یا فرم: حرکات نمایشی، هامبادانگ: حرکات رکوردی و نمایشی، دفاع شخصی: البته برخی ها ان را ب رسمیت نمیشناسند

تاریخچه تکواندو

در دوره باستان، انسان هیچ چیزی بیش از دست خالی نداشت تا از خودش دفاع کند لذا طبیعتاً به مبارزات برپایه همین دست خالی روی آورد. بعدها که ساخت سلاح‌ها و توسعه آنها برای حمله یا دفاع آغاز گردید، بازهم مردم از مبارزه با دست خالی لذت می‌بردند که این بار برای تقویت قوای جسمی شان این کار را انجام می‌دادند و همچنین برای نشان دادن رسومات قبیله‌ای شان. مثلاً برخی قبیله‌ها سبک خاصی برای مبارزه داشته‌اند مانند سبک‌های مار، پلنگ و… که هرکدام برای فخر فروختن قبیله‌ای برای قبیله دیگر بود.

در دوران‌های اولیه شبه جزیره کره، آنها سه قبیله اصلی داشتند که هرکدام از هنرهای رزمی خودشان در رقابت‌های تشریفاتی مذهبی استفاده می‌کردند. در همین مسابقات بود که مردم آرام آرام با کسب تجربه از تکنیک‌های مبارزات همدیگر توانستند بر چهارپایان وحشی نیز غلبه کنند که همین دفاع‌ها و حملات مردم آن زمان یکی از منابع تحلیل‌های امروز ما به حساب می‌آید.

تکواندو

بسیاری بر این باورند که همین حرکات پایه تکواندوی امروزی به حساب می‌آید که نام این ورزش نیز از نام‌های سوباک و تائه کیون و… نشات گرفته‌است. کلمه تکواندو از سه بخش تشکیل می‌شود:

태 «تِ» = ضربه زدن دفاع کردن و شکستن توسط پا

권 «کوان» = ضربه زدن دفاع کردن و شکستن توسط دست

도 «دو» = راه و روش

«چاریولت» تکان نخوردن از جای خود

«کینم» احترام کلاس

«تکوان» احترام به استاد

«آپ» جلو

«یوپ» بغل

«تی» پشت

«چاگی» ضربه با پا

«چیگی» ضربه با دست

«ماکی» دفاع دست

شمارش اعداد در تکواندو

یک: هانا/ دو: تول/ سه: ست/ چهار: نت/ پنج: داسوت/ شش: یاسوت/ هفت: ایل کوپ/ هشت: یودول/ نه: آهوپ/ ده: یول.

اولین: ایل/ دومین: ای/ سومین: سام/ چهارمین: سا/ پنجمین: او/ ششمین: یوک/ هفتمین: چیل/ هشتمین: پال/ نهمین: کیو/ دهمین: شیپ.

تکواندو نوین

پس از پایان جنگ و آزادی کره ورزشهای رزمی سنتی این کشور تا حد زیادی با رشته‌های ژاپنی همانند کاراته، کندو و جودو آمیخته شده بود، در عین حال بسیاری از رزمی کاران کره هم با آموختن هنرهای رزمی چینی آن‌ها را وارد کره کرده بودند. در آن زمان بیشتر اصطلاح‌های «تانگ سو دو» و «کونگ سو دو» برای نام گذاری ورزشی که بعدها به تکواندو معروف شد، به کار می‌رفت.

در یازدهم آوریل سال ۱۹۵۵ نام تکواندو توسط ژنرال چوی هونگ هی در جلسه‌ای در کره بر روی هنر رزمی کره‌ای‌ها ثبت گردید و از سوی مقامات سیاسی به رسمیت شناخته شد. در شناساندن و ارائه تکواندو نوین از زحمات و تأثیرات به سزای ژنرال چوی هونگ هی بنیان‌گذار تکواندو نمی‌توان به سادگی گذشت و این حقیقتی غیرقابل انکار است. در سال ۱۹۶۵ انجمن تکواندو کره و در سال ۱۹۶۶ فدراسیون بین‌المللی تکواندو (I.T.F) در کره، و در سال ۱۹۷۳ فدراسیون جهانی تکواندو (W.T.F) با حمایت رجال سیاسی کره جنوبی تأسیس شد.

تلاش برای بازسازی تکواندو و بازگرداندن آن به حالت اصلی خود در نهایت منجر به تبدیل این رشته به ورزش ملی کره و محبوبترین سبک رزمی در سراسر دنیا شد:

۱۹۵۹ - «انجمن تا سو دو» تأسیس شد. هدف این نهاد ایجاد یگانگی در هنرهای رزمی کره‌ای بود.[۳]

۱۹۶۲ – تکواندو به عنوان یک بازی رسمی به چهل و سومین دوره بازی‌های ملی کره جنوبی وارد شد.

۱۹۶۵ - «انجمن تا سو دو» به «انجمن تکواندو» تغییر نام داد.

۱۹۷۲ - کوکی وان تأسیس شد. این باشگاه تا امروز بالاترین مرجع فنی تکواندو بوده‌است.

۱۹۷۳ – تأسیس فدراسیون جهانی تکواندو(WTF)

۱۹۷۳ – برگزاری نخستین دوره بازیهای جهانی این رشته در کره با شرکت ۲۰۰ ورزشکار از ۱۹ کشور. آمریکا، تایوان و مکزیک در جدول رده‌بندی پس از کره قرار گرفتند.

۱۹۷۶ – شورای بین‌المللی ورزشهای نظامی «سیزم» تکواندو را به عنوان یکی از بازی‌های خود پذیرفت.

۱۹۸۳ – کمیته بین‌المللی المپیک «فدراسیون جهانی تکواندو» را به عنوان یکی از اعضای خود اعلام کرد.

۱۹۸۶ – برگزاری تکواندو به عنوان یک ورزش نمایشی در بازی‌های آسیایی سئول.

۱۹۸۸ – برگزاری تکواندو به عنوان یک ورزش نمایشی در المپیک سئول.

۱۹۹۴ – تکواندو به عنوان یک رشته رسمی در بازی‌های آسیایی هیروشیما برگزار شد.

۲۰۰۰ - در المپیک سیدنی تکواندو دومین هنر رزمی آسیایی (پس از جودو) شد که به عنوان یک رشته رسمی در المپیک برگزار می‌شود.

kids-teens-img.jpg

ترتیب رنگ کمربندهای رده در تکواندو:

کمربند سفید (پک تی) :نشانگر صداقت، پاکی، صفا، صمیمیت، صلح و دوستی و برادری می‌باشد که به عنوان دانه محسوب می‌شود.

کمربند زرد (نورانگ تی) :به عنوان خاک و آب و بارور ساختن کمربند سفید است.

کمربند سبز (نوک تی) :به عنوان جوانه‌ای که از خاک می‌روید.

کمربند آبی (چونگ تی) :به عنوان آب، هوا و اکسیژن است که به جوانه کمک می‌کند تا ریشه نماید.

کمربند قرمز (هونگ تی) :گلی که شکفته‌است.

کمربند مشکی (هوک تی) :به عنوان میوه آن گل است که درون هر میوه دانه‌هایی است که به عنوان شاگردان یا هر دانه به عنوان یک دان است.

ترتیب رنگ کمربندهای رده میانی در تکواندو: (نیازمند پانویس)

پومسه تکواندو 

پومسه تکواندو یک فرم یا پومسه یک الگوی تعریف شده از حرکات دفاع و حمله است که در تکواندو مطرح شده‌است. اصطلاحات کره ای هیانگ، پومسه و teul (به معنی "شکل" یا "الگوی") برای اشاره به اشکال هنرهای رزمی است که معمولاً در هنرهای رزمی کره ای مانند تکواندو و تانگ سو انجام می‌شود.

تکواندو هیانگ

هیانگ اغلب به عنوان هیانگ romanised. این اصطلاح عمدتاً در سبک‌های پیش از تکواندو مورد استفاده قرار می‌گیرد، که اغلب به عنوان تکواندو سنتی نامیده می‌شود.

تکواندو هیانگ

Pumsae اغلب به عنوان poomsae یا poomse romanised است. این اصطلاح در درجه اول در تکوونو / تایوان تکیه دارد.

Teul اغلب به عنوان tul وارد شده‌است. این اصطلاح عمدتاً در تکواندو به سبک ITF مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هیانگ یک دنباله دار سیستماتیک و پیشگفتار از تکنیک‌های رزمی است که با استفاده از یک سلاح یا بدون آن انجام می‌شود. در dojangs سنتی (سالن‌های آموزشی)، هیانگ در درجه اول به عنوان یک نوع از آموزش فاصله است که مفید است در توسعه mushin، سینتیک مناسب و استعداد ذهنی و فیزیکی استفاده می‌شود. هیانگ ممکن است شبیه مبارزه باشد، اما به لحاظ هنری غیر مبارزه ای و با هم ترکیب شده‌ است، به عنوان یک ابزار تهویه مؤثر. توانایی یک‌نفر برای یک هیانگ خاص ممکن است در رقابت مورد ارزیابی قرار گیرد. در چنین مسابقات، هیونگ توسط هیئت قضایی ارزیابی می‌شود که بر اساس بسیاری از عوامل، از جمله انرژی، دقت، سرعت و کنترل، امتیاز می‌گیرد. در مسابقات غربی، دو کلاس عمومی هیانگ وجود دارد: خلاق و استاندارد. هیانگ خلاق توسطسازنده ایجاد شده و به طور کلی بیشتر آکروباتیک در طبیعت است و لزوماً منعکس کننده اصول جنبشی ذاتی در هر نظام رزمی نیست

taekwondo1_3536013b.jpg

Taekwondo (/ˌtaɪkwɒnˈdoʊ/ TY-kwon-DOH,[1] UK: /ˌtaɪˈkwɒndoʊ/ ty-KWON-doh; from Korean 태권도 [tʰɛ.k͈wʌn.do] (About this sound listen)) is a Korean martial art, characterized by its emphasis on head-height kicks, jumping and spinning kicks, and fast kicking techniques.

Taekwondo was developed during the 1940s and 1950s by various martial artists who combined elements of karate and Chinese martial arts with traditional Korean martial arts traditions such as Taekkyeon, Subak, and Gwonbeop. The oldest governing body for taekwondo is the Korea Taekwondo Association (KTA), formed in 1959 through a collaborative effort by representatives from the nine original kwans, or martial arts schools, in Korea. The main international organizational bodies for taekwondo today are the International Taekwon-Do Federation (ITF), founded by Choi Hong Hi in 1966, and the partnership of the Kukkiwon and World Taekwondo (WT, formerly WTF), founded in 1972 and 1973 respectively by the Korea Taekwondo Association. Gyeorugi ([kjʌɾuɡi]), a type of full-contact sparring, has been an Olympic event since 2000. The governing body for taekwondo in the Olympics and Paralympics is World Taekwondo.