مناظره امیرقادری و امیرحسین علم الهدی درباره گروه هنر و تجربه - شبکه‌ما

مقالات نقدزی:  نگاهی به گروه "هنر و تجربه" و فیلم هایش اشاره: این مطلب به صورت سانسور شده در مجله "سینما تئاتر" منتشر شده است.

مناظره امیرقادری و امیرحسین علم الهدی درباره گروه هنر و تجربه

دسته بندی ها:
توضیحات:

مقالات نقدزی: 

نگاهی به گروه "هنر و تجربه" و فیلم هایش

اشاره: این مطلب به صورت سانسور شده در مجله "سینما تئاتر" منتشر شده است. آنچه در زیر می خوانید، متن کامل می باشد.

هنر مبتذل، تجربه های ابتر

 هنر و تجربه نامی است ساده اما "نخبه"پسند. هم دهان پُرکن است و هم می شود دهان خیلی ها را با آن بَست. همان هایی که شالودة هنر را مخاطب عام می دانند و بنیان سینما را سرگرمی او. همان هایی که سینمای بی قصه را وقعی نمی نهند و این حوزه را جولانگاه تفکر نمی شمارند. همان هایی که اساس دریافت هنری را درک حسی می دانند و نه دریافت عقلی . . . با عَطف واژة تجربه به لغت هنر، اما احتمالاً می توان از دست و قلم چنین افرادی در اَمان ماند، چراکه نابلدی در قصه گویی، ناتوانی در داستان پردازی تصویری، درماندگی در ایجاد سرگرمی، سرخوردگی از عدم توجه مخاطب و خیلی ضعف های دیگر را می توان به راحتی در پشت عنوان "تجربه" پنهان کرد و از قَبَلِ آن نان خورد.

اینگونه است که گروه هنر و تجربه می شود جایگاه عرضة فیلم هایی که به دلیل وجود ضعف های مذکور در سازندگانشان، محکوم به شکست در اکران عادی عمومی هستند و مخاطب عام، به درستی، آنها را پَس می زند. پس بیاییم برای جلوگیری از این افتضاح، در محفل خصوصیِ شکل گرفته تحت عنوان هنر و تجربه، آثار خود را برای عده ای اندک مطرح کنیم و آنان از ما تعریف کنند و ما خیال کنیم که "مردم" ما را پسندیده اند. بدین ترتیب تلاش می کنیم در غِفلت خودمان باقی بمانیم. غفلت از اینکه چون در آثار ما رَدّی از سینما و اندک نشانی از هنر وجود ندارد، کسانی که از ما تعریف کرده اند یا سینما را آنگونه که واقعیت دارد درنیافته اند و یا کسانی هستند که به هنگام پخش فیلم، در تاریکی سالن آنقدر عمیق به خواب می روند که صدای خُرخُرشان حواس آنهایی را که مشغول بازی با موبایل هستند پَرت می کند، اما پس از روشن شدن چراغ ها شروع می کنند به تحلیل های عجیب و غریب برای همراهانشان.

 به راستی اینگونه برخورد با سینما جز بی قدر کردن آن و به ابتذال کشاندن هنر نتیجه ای به دنبال ندارد.

با تأسف فراوان باید پذیرفت که آنچه امروز به نام هنر و تجربه عرضه می شود، نه هنر است، نه تجربه. بازی مبتذل و پیش پا افتاده ای است با تصاویر و تَصورات خام.

بد نیست به عنوان مشت نمونة خروار به چند فیلم اکران شده در این گروه نگاهی بیاندازیم تا بتوانیم مصداقی تر بحث کنیم:

در ادامه ببینید

ویدیو مناظره امیر قادری و شاهین امین در شبکه خبر / میزگرد از واقعیت تا رویا