تریلر فیلم به وقت شام - ابراهیم حاتمی کیا - شبکه‌ما

برای خواندن ضدیادداشت های جشنواره ای بر روی عنوان مطالب زیر کلیک کنید: نقد هایی از : سید محسن باقری - محمد قربانی و نقد پوستر سیاوش...

تریلر فیلم به وقت شام - ابراهیم حاتمی کیا

دسته بندی ها:
توضیحات:

برای خواندن ضدیادداشت های جشنواره ای بر روی عنوان مطالب زیر کلیک کنید:

نقد هایی از : سید محسن باقری - محمد قربانی و نقد پوستر سیاوش محصصی

نقد اول (مثبت)

✍️ حامد حمیدی

*از اکستریم لانگ شات به کلوزآپ*

«به وقت شام» نادیده گرفته شده است و مورد حملات -اکثراً- غیر سینمایی و مضحک قرار می گیرد و گاهی حتی با بعضی آثار دسته چندمِ تلویزیونی که به ظاهر در مضمون مشترکند -که نیستند- مقایسه می شود و شکست می خورد!

ابتدا باید به این توجه کرد که فیلم قصد دارد به یک مسئله خاص در دل تمام قضایای سوریه بپردازد. این فیلم داعیه‌ی شناخت داعش را دارد و می خواهد آن را به ما نیز بشناساند. پس تم اصلی فیلم این است و نباید انتظار داشت فیلمساز هزاران سوژه و مسئله دیگر را نیز درباره سوریه بیاورد و دایرة المعارفی از مسائل اخیر ارائه دهد.

پس در مضمون هم تفاوت زیاد هست. اما می شود گفت کدام در تبدیل مضمون به محتوا و انتقال به حس ناخودآگاه تماشاگر موفق تر است. اما به نظر بنده آنقدر سطح آثار از هم دور است که انگیزه ای برای نوشتن درباب مقایسه نمی ماند. این نوشته قصد دارد که نگاهی به این داشته باشد که «به وقت شام» چقدر از پس ادعایش بر می آید.

برای خواندن کامل نقد به سایت نقدزی مراجعه کنید 

نقد دوم (منفی)

✍️ارشیا صحافی

"قصه گو و شخصیت پرداز قدیم، بلاک باسترساز امروز"

هنگامی که داشتم از سالن سینما بیرون می آمدم، غمگین بوده و برایم فرقی نمی کرد که چه کسی فیلم را ساخته است؛ چرا که او_سازنده_ خودش نبود. زمانی که پوستر به وقت شام را دیدم سخت حسرت خوردم. حتی فکر می کنم این اثر حاتمی کیا از "بادیگارد" هم بدتر است. با خود می اندیشیدم که چرا او قصه و آدم های درون قصه را فراموش کرده است؟ چرا روایت را به حال خود گذاشته و شخصیت را از اثرش حذف کرده است و تمایزی بین فرع و اصل قائل نیست؟ معتقدم رفتن به سوی تکنیک خوب, چندان بد نیست اما فراز و فرود داستان و شخصیت پردازی جای خود را به چه داده است؟

برای خواندن کامل نقد به سایت نقدزی مراجعه کنید