ویژه جشنواره 1394 / نقد فیلم نفس ساخته نرگس آبیار توسط مسعود فراستی و محمدتقی فهیم - شبکه‌ما

نقد فیلم : نفس (نرگس آبیار) JJ,SX  مسعود فراستی و محمد تقی فهیم ویژه برنامه جشنواره فجر برنامه هفت - میز نقد ۳ - روز چهارم جشنواره...

ویژه جشنواره 1394 / نقد فیلم نفس ساخته نرگس آبیار توسط مسعود فراستی و محمدتقی فهیم

توضیحات:

نقد فیلم : نفس (نرگس آبیار) jj,sx  مسعود فراستی و محمد تقی فهیم

ویژه برنامه جشنواره فجر برنامه هفت - میز نقد ۳ - روز چهارم جشنواره فجر 1394

تاریخ پخش : ۱۴ بهمن ۹۴

 محمدتقی فهیم:  من با «بهار» قصه همذات پنداری کردم و مرا به گذشته خود برد. اتفاقات و تصویرسازی فیلم برای من دلچسب بود. همین که در میان فیلم‌های آپارتمانی و سیاه اجتماعی این زمانه یک کارگردان به روستاها رفته و در میان خانه‌های قدیمی کاه گلی قصه‌اش را روایت می‌کند، برای من ارزشمند بود. هرچند فیلم آن قدر اضافه و کش دارد ـ اشاره به نسخه جشنواره فیلم فجرـ که با حذف بسیاری از بخش‌های آن چیزی از فیلم از دست نمی‌رود. اما در سینمایی حرف می‌زنیم که نه درام، نه صحنه، نه شخصیت‌پردازی و... دارد و همین ارزشمند است.

 مسعود فراستی:  ازنظر من «نفس» خیلی فیلم بدی است. از همان ثانیه دوم مشخص بود قصه ندارد. فیلمی که در آن مادر غایب است. مادربزرگ بشدت خشن است. یک بابای بی‌مزه و بی‌معنا داریم. وقتی می‌رسیم به انقلاب از اینجا فیلم فاجعه است. از طرفی دوربین بشدت بد است. دوربین رودستی که از رودست آن نیز سودی نمی‌برد. وقتی به جنگ می‌رسیم فیلم بدتر هم می‌شود. «نفس» فیلم بشدت ضدجنگی است که فقط قیافه پاسداشت جنگ را می‌گیرد. فیلم بشدت متظاهر است. قدم خیلی جدی به عقب برای آبیار است. حتی از فیلم قبلی او نیز عقب‌تر است که آنجا هم ضدجنگ بود.