میزگرد پول های کثیف در سینما با حضور مسعود فراستی ، محمد تقی فهیم و خسرو نقیبی - شبکه‌ما

میزگرد پول های کثیف در سینما / سرمایه گذاری و معضل تهیه کننده در ایران برنامه سینمایی هفت / 24 خرداد 1398 مسعود فراستی: در سینما با...

میزگرد پول های کثیف در سینما با حضور مسعود فراستی ، محمد تقی فهیم و خسرو نقیبی

دسته بندی ها:
توضیحات:

میزگرد پول های کثیف در سینما / سرمایه گذاری و معضل تهیه کننده در ایران

برنامه سینمایی هفت / 24 خرداد 1398

مسعود فراستی: در سینما با دلال‌هایی طرفیم که یک شبه میلیاردر شده‌اند

فراستی

 جمعه شب گذشته در میز نقد برنامه‌ی «هفت» برای فیلم «ما همه با هم هستیم»، مسعود فراستی در بحث پیرامون سرمایه این فیلم گفت: لمپن ها آمده‌اند در کار فرهنگی. ما با مکانیزم و فرهنگ بورژوازی مواجه نیستم. ما با دلالی و تازه به دوران رسیده‌های لمپن طرفیم که یک شبه میلیاردر شده‌اند.

میلیارد سینمایی، حامی کنسرت محمدرضا گلزار است؟!

این‌ها پنج سال قبل یک مغازه‌ی تعمیرات کامپیوتر داشتند و پنج سال بعد یکهو می‌توانند بیست میلیارد روی یک فیلم سرمایه‌گذاری کنند و پشت جشنواره فجر جهانی قرار بگیرند! این دیگر به من به عنوان یک شهروند و یک آدم فرهنگی مربوط است. این جریانِ گسترش فقر است.

پولسازی برای سینما در مغازه یک نصاب ویندوز! / «سجاد خواجه علیجانی» کیست و چگونه یک شبه وارد سینمای ایران شد؟ +تصاویر و سند

این جریانِ ضدّ تولید و ضدّ مردمی و گسترش از بین بردن هنر است. دیگر انگیزه‌ای برای کارگردان و فیلمنامه نویس و بازیگر نمی‌ماند وقتی این پول‌های هنگفت که با زحمت به دست نیامدند وارد سینما می شود. پولِ با زحمت، پولِ تولید است و طبیعتاً تولید هم به دنبال خودش می‌آورد. پولِ بی‌زحمت و بی در و پیکر، فساد و دلالی می‌آورد و این مکانیزم غیرممکن است به فرهنگ برسد.

خسرو نقیبی: ماجرای من با این فیلم درمورد پول فیلم‌نیست. در مورد این است که ادعای زیادی دارد درصورتی که اصلا فیلم خوبی نیست. این فیلم با ریخت و پاش خود با مردم شوخی میکند. یکی از مشکلات فیلم‌ این است که اصلا طنز نشده است. اگر ما قائل باشیم که پولهایی که وارد سینما میشود شفاف باشد، هیچ موردی ندارد. اگر عدد تولید و   درآمد اعلام شود و نزدیک باشد خوب مشکلی ندارد.

محمد تقی فهیم: بخشی از ضعف فیلم، ناشی از پول های باد آورده است. فیلمساز مخاطبین خود را دسته بندی میکند. 

مسعود فراستی: من اصلا نمیدونم این فیلم چیست؟ من چه جوری باید با این فیلم برخورد کنم! این فیلم ابدا کمدی نیست. من تازه فهمیدم در ایران به تازگی یکی سرمایه گذار است یکی تهیه کننده! هدف مقدس را با وسیله غیر مقدس نمیتوان برد جلو. استفاده از پولهای غیر شفاف هیج کمکی نمیکند بلکه ضرر بسیار وارد میکند.

محمد تقی فهیم: این سرمایه ها در خدمت مردم نیست در خدمت منافع صاحبان سرمایه است. در طول تاریخ هر اثری ماندگار شده برای این بوده که در کنار مردم بوده است. 

خسرو نقیبی: تمام فیلم های سینمای ایران قبل ازاکران خود پول خود را در می آورند. در چند سال اخیر سینمای اجتماعی در برخی موارد از فیلم های کمدی بهتر است در زمینه فروش. 

مسعود فراستی: اصلا یک پدیده وقتی از سیر طبیعی خود خارج شود و به سمت پر زرق و برق برود مسلما ماندگار نیست. اصلا این سینمای که دخل و خرج آن با هم نمیخورد.

خسرو نقیبی: معضل این فیلم خود کارگردان است. کمال تبریزی مثل یک دهه گذشته نیست. وقتی سراغ فیلمنامه نویس متوسط میرود فیلمش شکل نمیگیرد. از توانایی بازیگران خود استفاده نمیکند. پژمان جمشیدی توانسته گلیم خود را از آب بکشد. نقشی که محمدرضا گلزار بازی میکند و سکانس آخر اصلا مفهوم را نمیرساند.

محمد تقی فهیم : برای من بیش از همه افسوس برانگیز است چون من طرفدار تبریزی بودم.  مشکل اصلی فیلم فیلمنامه است. کمال تبریزی با منتقدان خود مخالف است. فیلم نه زمان دارد نه مکان دارد و مرزها مخدوش است. بازیگرها فقط برای ویترین است. موضوع اساسا گسترش پیدا نمیکند. متاسفانه کمال تبریزی تیر خلاص را به خود زده است.

مسعود فراستی: فیلمنامه اساسا معضل است و یک خط است، کارکتر و تیپ هم ندارد. من فکر میکنم که در واقع این آشفتگی در درون فیلم است. یک سری آدم معمولی نیمه شکست خورده میخواهند خودکشی کنند. بر خلاف ادعا، اصلا سیاسی نیست. فیلم ضد مردمی است و این فیلم یک سقوط است.